Rubrika: Horský byznys

Tom v minulosti profesně analyzoval marketingové trendy pro jednoho z globálních lídrů horského byznysu. Je předním oborovým opinion makerem a průkopníkem zodpovědného marketingu v tuzemské horské branži. Prosazuje udržitelnost jako důležitý PR nástroj; zasazuje se o kultivaci vztahů všech klíčových zájmových skupin v odvětví – turistů, provozovatelů, ochranářů, marketérů, developerů, managementu a legislátorů – a jejich odlišných vlivů na prostředí hor.

  • Dostaňte mě dolů!

    Uveřejněno

    v

    I když nové technologie stále více snižují počet i dobu zastavování vleků a lanovek během jejich provozu, vyplatí se, aby střediska měla připravený akční plán evakuace svých dopravních zařízení. V prosinci 2010 se ve vysílačkách personálu amerického střediska Sugarloaf ozvalo nouzové hlášení: na jedné z neodpojitelných dvojsedačkových lanovek se 162 křesly došlo k provozní havárii,…

    Číst více

  • Kámo? Nech se pozvat na lyže!

    Uveřejněno

    v

    , ,

    Chci totiž vyhrát týdenní pobyt ve Vailu a na něj tě taky vezmu – a třeba i tvoje rodiče, pokud budeš chtít. Napadá vás – divoká, neodolatelná nabídka, znějící trochu jak z jiného světa? Tak zkoušely získávat nové duše americké skiresorty před 40 lety. Měl jsem důvod něco hledat v historických oborových záznamech a na…

    Číst více

  • Zákaznické služby: Přístup jak u Disneyho

    Uveřejněno

    v

    Jak se mohou horská střediska inspirovat světoznámým průkopnictvím společnosti Disney, využít jejich zkušeností a zlepšit své zákaznické služby. Horskostřediskový obor rád a často klade v kontrast vzruch z dobrodružství autentického zážitku v přírodě s umělou, účelově vyrobenou zákaznickou zkušeností zábavních parků, za jejichž ikonický etalon právem bývá považován Disneyland. Oba typy podniků však mají některé…

    Číst více

  • Značení sjezdovek: Dík, pane Disney

    Uveřejněno

    v

    ,

    Barevné označení sjezdových tratí přijímáme jako samozřejmou věc, která tu byla odjakživa – přinejmenším co současná lyžující generace pamatuje. Ale i tato napohled jednoduchá klasifikační metodika prošla zajímavým vývojem. Zatímco v poválečné Evropě přišel nějaký mně neznámý průkopník v mně neznámém roce s jednoduchým barevným značením modrá–červená–černá, jež si postupně osvojily jednotlivé lyžařské asociace v…

    Číst více

  • Jak se horská střediska mohou inspirovat Disney bublinou

    Uveřejněno

    v

    ,

    Provozní koncepty Disneylandu a typického moderního horského střediska mají mnohem víc společných znaků, než si někdo může myslet. Napálené denní vstupné, žádné hodinové, sezónní pasy, resortem vlastněné hotely a restaurace. Jednu věc však u myšáka Mickeyho nedostanete. Jakmile jednou projdete přes turnikety Disney parku, nemůžete si koupit nic, co by neneslo Disneyho značku. Všechny čepice,…

    Číst více

  • Těžká doba skiareálů? Jenže doby jiné nebývají

    Uveřejněno

    v

    ,

    Na pozoruhodný kousek historie (i zlé časy zpětným pohledem vypadají romanticky) jsem narazil v pracovním archívu. Článek v The Denver Post z března 1973 – sice zpomalujících, ale stále ještě těch echt zlatých časů lyžování – cituje Dicka Basse, majitele o rok dřív založeného utažského Snowbird resortu. „Financovat Snowbird bylo vážně něco. Mít skiareál může…

    Číst více

  • Otec krátkých lyží

    Uveřejněno

    v

    Pan Karl Koller bez nadsázky zatřásl světem lyžařské výuky. V roce 1953 na Mezinárodním kongresu lyžařských instruktorů předvedl, jak ve své kitzbühelské lyžařské škole úspěšně používal 150- až 170centimetrové lyže k tomu, aby naučil začátečníky dělat jednoduché oblouky s paralelními lyžemi, čímž prvně v historii obešel tradiční postup od plužení k přívratu. Nebylo to jediné…

    Číst více

  • Pod bdělým dohledem

    Uveřejněno

    v

    Stále více horských středisek spatřuje výhody ve využívání kamerových systémů. Mnoho lyžařských areálů se začalo spoléhat na kamerový systém jako na důležitý nástroj snížení rizik odpovědnosti střediska a pro školení pracovního personálu – od pátrání po ztracených dětech a identifikaci podvodů a krádeží až po vyšetřování nehod a řešení problémů s obsluhou návštěvníků. S klesající…

    Číst více

  • (Dosud) na okraji zájmu

    Uveřejněno

    v

    Příležitostní, nepravidelní, opomenutí a další přehlížení návštěvníci by mohli být vitálním zdrojem přirozeného účastnického růstu v oboru. Pro zdravou prosperitu lyžování je lepší neztrácet stávající hosty. Vedení progresivních horských středisek všude ve světě ví, že je zapotřebí neustále vyvíjet nové marketingové přístupy, případně revidovat a rektifikovat ty stávající. Jedním z podobně aplikovaných nových obratů ve…

    Číst více

  • Údržba není automatická

    Uveřejněno

    v

    Ať už je zasněžovací systém střediska manuální, automatický anebo kombinovaný, pro zajištění jeho maximální efektivity je nutné dodržovat pečlivý plán technické kontroly a údržby. Jádro správné mimosezónní údržby technického zasněžování se soustředí na čerpadla a kompresory, potrubní systém, hadice a nasazování a vytahování sněžných děl a tyčí. Se stále se rozrůstající automatizací zasněžovacích systémů se…

    Číst více

  • Evoluce lyžařské přilby

    Uveřejněno

    v

    Za poslední čtvrt století se používání přileb na rekreačních lyžařských svazích zvýšilo z 5 % (1995) na více než 80 % (2020). Současně během stejného období klesl počet vážných poranění hlavy při veškerém lyžování asi o 70 %. Každou zimu se v maloobchodní síti prodají miliony přileb, v řadě zemí je uzákoněna povinnost nosit lyžařskou…

    Číst více

  • Střediskové bikeparky: Našlápnuto do budoucna

    Uveřejněno

    v

    V pandemických časech se horskostřediskovým bikeparkům po celém světě vesměs daří a jejich provozovatelé získávají řadu cenných poznatků, které jim pomohou k potenciálně úspěšnému letnímu chodu i v postcovidovém budoucnu. Koncem sněhové sezóny 2019–20 šlo jen těžko předjímat rapidní nárůst popularity bikeparků, jenž měl rozkvést jen o několik měsíců později – podobně, jako se v…

    Číst více

  • Hřebík co kouká, dostane kladivem

    Uveřejněno

    v

    ,

    V roce 1964 hostil světovou výstavu EXPO New York s ikonickým 12patrovým globem Unisphere, u nějž se – což málokdo ví – i lyžovalo. Vermontský skiresort Okemo tehdy instaloval na dohled od obří ocelové zeměkoule mobilní lyžařskou chatu se sedlovou střechou prodlouženou až k zemi, pokrytou skluzným plastovým povrchem. Na střeše mladá lyžařská instruktorka na…

    Číst více

  • Toto je nejspíš neslavnější skistřediskový slogan na světě. Jak zní ten váš?

    Uveřejněno

    v

    ,

    Zatímco název a logo má každé tuzemské středisko, svůj slogan zatím málokteré. Polepšit! Nedávno jsme se šéfem jistého skiareálu seděli nad jejich možným novým sloganem, mimo dalšího. Mezi řečí mě napadlo, že skiresort bez sloganu je jak lyžař bez holí: obojí lze oželet, není to ale ono. Dobře zvolený slogan může (a měl by!) být…

    Číst více

  • Střediskové gastro: Trefa do černého

    Uveřejněno

    v

    Zlopověstná pandemie přinesla krom spousty zlého i řadu inovací, které i nadále svižně mění střediskové gastrozážitky – nezřídka k lepšímu. Vzpomeňme na dobu před rokem. Restrikce a hodně neznámého souvisejícího s pandemií covidu způsobily, že mnozí byli jak na příslovečném trní a přemýšleli o všem možném, včetně toho, jak by horská střediska měla řešit stravovací…

    Číst více

  • Zpět do nové školy

    Uveřejněno

    v

    Pandemické okolnosti bezprecedentně uspíšily pozitivní změny ve fungování střediskové výuky sněhových sportů. Poslední zimní sezóna 2020–21 si vyžádala revize způsobu fungování lyžařských škol v dosud nevídaném rozsahu. V řadě oblastí – od důrazného zavádění digitálních technologií až po významné změny ve skladbě svých produktů – vypadá řada škol před novou sezónou z gruntu jinak. Skeptikova…

    Číst více

  • Směr: budoucnost

    Uveřejněno

    v

    Naslouchání rozhovorů mezi zákazníky horských středisek za účelem pochopit nadcházející sněhovou sezónu (sezóny). V podnikání se často sestavují plány na základě toho, co se odehrálo v minulosti. Historické údaje bývají bezesporu poučné a pomáhají při rozhodování. Ale další užitečnou a pronikavou strategií, kterou mohou provozovatelé, marketéři a tvůrci značek využít pro své plánování, je naslouchání…

    Číst více

  • (Placené) dovádění na sněhu

    Uveřejněno

    v

    V kalifornském lyžařském středisku Mountain High představuje obyčejné lidové hraní si na sněhu hlavní zdroj příjmů. Představte si, že jste nikdy neviděli moře. Jednou k němu pak přijedete, procházíte se po pláži a nemůžete se nabažit libých pocitů. Pak někdo přijde, vrazí vám do rukou surfařské prkno a poradí vám, abyste se vydali na strašidelně…

    Číst více

  • Celoroční skipasy

    Uveřejněno

    v

    Nový oborový trend, kdy tradiční zimní návštěvníci horských středisek slyší na letní výhody. Před pár lety horské středisko Camelback v americké Pennsylvánii ve snaze podpořit prodej svých letních permanentek přidalo ke každé coby bonus zdarma jeden denní skipas a vstup na snowtubing. Nikoho to však příliš nezajímalo. „Naši letní návštěvníci nevyužili žádný z našich zimních…

    Číst více

  • Elektrina zo zasnežovacieho systému

    Uveřejněno

    v

    Stále viac horských stredísk investuje do trvalo udržateľných riešení zasnežovania. Spoločnosť TechnoAlpin poskytuje prostriedky a know-how na to, aby bolo možné využívať zasnežovacie systémy aj na výrobu elektriny. Zasnežovacie systémy majú v podstate všetky komponenty, ktoré sú potrebné na výrobu elektriny. Inštaláciou vodných elektrární v strojovniach ponúka TechnoAlpin inovatívnu možnosť efektívneho využitia existujúcich infraštruktúr. Celoročné…

    Číst více